Slováci od 1. januára triedia bioodpad. Výnimku majú Košice a Bratislava

Slovenské domácnosti musia od roku 2021 separovať bioodpad. Ide o významný krok pre zlepšenie recyklácie aj životného prostredia.

Dominika Grošková · 2 minúty čítania

S Novým rokom prichádza v oblasti triedenia odpadu novinka – Slováci majú od 1. januára 2021 povinnosť triediť bioodpad, resp. kuchynský odpad. Týkať sa to bude väčšiny Slovenska. Výnimku majú zatiaľ len mestá Bratislava a Košice, a to vďaka spaľovniam.

Triedenie kuchynského bioodpadu je kľúčom k vyššej recyklácii a nižšiemu skládkovaniu, tvrdí Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Okrem spomenutých veľkých miest majú výnimku aj ťažko dostupné obce, historické centrá miest a riedko osídlené oblasti. V týchto oblastiach totiž môžu zber bioodpadu sprevádzať komplikácie.

Triedenie odpadu sa tak oficiálne začne od 1. januára, avšak samosprávy majú na prípravu čas do konca júna 2021.

Envirorezort pripavuje viaceré formy podpory

Za cieľom zvýšenia miery vytriedeného bioodpadu slovenské mestá postupne zvyšujú poplatky za komunálny odpad. Rovnako niektoré mestá a obce podporujú separovanie rozdávaním košov do domácností, ktoré by mali eliminovať zápach a prítomnosť mušiek.

Envirorezort sľúbil zabezpečenie nových kompostární a triediacich liniek. Náklady s tým súvisiace by sa mali uhradiť čerpaním eurofondov. V budúcnosti sa má tiež zaviesť váženie odpadu – občania by tak platili len za objem komunálneho odpadu, ktorý mu zberová spoločnosť odvezie.

„Ak bude mať občan istotu, že ak bude separovať, bude mať menšie poplatky, 100 percent občanov bude mať motiváciu triediť odpad. Dnes majú motiváciu len uvedomelejší občania, ktorí si uvedomujú hodnotu životného prostredia,” povedal Ján Budaj.

Triedeniu sa nevyhne žiadne mesto

Pre samosprávy a mestá ide o veľkú zmenu v odpadovom hospodárstve. Mestá sa totiž dlhé roky triedeniu kuchynského odpadu vyhýbali, využívali sa aj rôzne výnimky v zákone. Ministerstvo životného prostredia však tieto výnimky ruší, aby čo najviac slovenských miest prispelo k vyššej miere recyklácie.

Mestá Bratislava a Košice majú zatiaľ výnimku, no od roku 2023 sa triedeniu bioodpadu nevyhnú. Spaľovanie odpadu, ktoré vykonávajú, je navyše menej ekologické než triedenie odpadu.

Separovanie bioodpadu je úľavou pre životné prostredie

Pre mnohých Slovákov môže separovanie bioodpadu znieť ako ďalšia povinnosť či starosť navyše, no nie je to tak. Práve bioodpad tvorí vysoký pomer našich odpadkových košov, pričom ide o vzácnu surovinu. Z vyseparovaného kuchynského odpadu sa totiž vytvára kompost, ktorý je cenným zdrojom živín pre životné prostredie. Vďaka tomu sa v poľnohospodárstve nemusí siahať po chemických hnojivách.

„Neuvedomujeme si, že už dnes platíme za odvoz a likvidáciu kuchynského odpadu, ktorý vyhadzujeme medzi zmesový komunálny odpad. Zbytočne plytváme jeho potenciálom, aby sa stal prírodným hnojivom," uviedol pre odpady-portal.sk Marián Kobolka, odborník na komunálny odpad.

Zavedenie triedenia bioodpadu tak predstavuje významný krok pre zlepšenie životného prostredia a zníženie rozsahu mestských skládok.

Zdroje: Denník N, Euractiv

Dominika Grošková napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Slovensko