Ku kampani za zákaz kožušinového chovu zvierat sa pripojil aj Humánny pokrok

Slovenské združenie Humánny pokrok sa pripojilo ku celosvetovej kampani, ktorej cieľom je globálny zákaz kožušinového chovu zvierat.

Róbert Király · 2 minúty čítania

Téma chovu kožušinových zvierat je posledné desaťročia námetom rôznych diskusií. Nehumánne prostredie, v ktorom sa dané zvieratá chovajú, primäli už množstvo aktivistov a mimovládnych organizácií konať. Koncom novembra medzinárodná koalícia Fur Free Alliance spustila celosvetovú kampaň spojenú s petíciou o zákaze chovu zvierat pre kožušinový priemysel. V prípade úspešnosti petície, organizátori ju plánujú adresovať zoskupeniu G20, ako aj Európskej únii. K tejto iniciatíve sa pripojila aj slovenská organizácia Humánny pokrok, a tak boj za zrušenie týchto fariem ponesie aj slovenský rukopis.

Téma kožušinového chovu zvierat sa však stala závažnou aj z iných dôvodov. Ani túto oblasť totiž neminula pandémia ochorenia COVID-19. V posledných mesiacoch sa totiž ukázalo, že kožušinové zvieratá a norky sa stali prenášačmi zmutovaného vírusu SARS-CoV-2. Súčasný boj proti koronavírusu je teda oveľa komplikovanejší.

Ako uvádza predseda Humánneho pokroku Martin Smrek: „Kožušinové farmy sú dokonalým prostredím pre šírenie patogénov a vznik nových ochorení, ako napríklad mutácia nového koronavírusu na farmách v Dánsku. Stali sa tak časovanou bombou, ktorej zneškodnenie si vyžaduje okamžité a globálne riešenie.“

Problémy hlásia viaceré chovy

Dánsko však už nie je jedinou krajinou na svete, kde sa zmutovaný koronavírus u kožušinových zvierat potvrdil. Obdobné problémy majú aj ďalšie farmy, a to napríklad v USA, Holandsku, Taliansku, Švédsku, Grécku, Francúzsku, Litve či v Španielsku. Jediným riešením pritom býva kompletné odstránenie chovu a utratenie chovaných zvierat. To naberá nielen morálno-etický rozmer, ale aj ekonomický. Farmári chovajúci zvieratá pre kožušinový priemysel touto skutočnosťou prichádzajú o svoje živobytie, pričom nádej na znovuotvorenie chovu počas pandemickej situácie je málo pravdepodobná.

Táto hrozba je známa aj v rámci slovenských hraníc. Ochranári už začiatkom novembra 2020 požiadali Štátnu potravinovú a veterinárnu správu SR, ako aj agrorezort, aby zatvorili kožušinovú farmu v obci Príbovce (okres Martin). Dôvodom bola pandemická situácia, ktorá by mohla vypuknúť aj tejto slovenskej obci.

Pandemická situácia by sa tak mohla na Slovensku ešte viac zhoršiť. Nové prípady nákazy by disponovali už novou zmutovanou verziou vírusu. Ochranári bojujúci za zrušenie chovu zvierat pre kožušinový priemysel tak majú v rukách silný argument. Krajiny by mali buď chovy noriek a im podobných zvierat obmedzovať, alebo ich rovno zakázať.

Zdroj: TASR

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Slovensko