Slováci minulý rok vyprodukovali 2,37 ton komunálneho odpadu
Najnovšia analýza spoločnosti WOOD & Company sa zamerala na to, koľko komunálneho odpadu vyprodukovali Slováci za rok 2019.
Politika odpadového hospodárstva sa stáva čoraz aktuálnejšou problematikou, na ktorú sa zameriavajú politickí predstavitelia aj odborná obec – vrátane mimovládnych organizácií a občianskych združení. Problémy s odpadom trápia aj Slovensko.
Často sa môžeme stretnúť s nedostatočnou možnosťou triedenia a recyklácie, nelegálnymi skládkami či neekologickým spôsobom jeho odstraňovania (napríklad vo forme skládkovania). Spoločnosť WOOD & Company sa preto zamerala na to, aké množstvo komunálneho odpadu vlastne produkujeme. Jej výsledky sú rozhodne prínosom pre diskusiu o udržateľnom odpadovom hospodárstve.
Zo získaných dát Štatistického úradu SR analýza uvádza, že Slováci vyprodukovali za rok 2019 celkovo 2,37 tony komunálneho odpadu. V priemere tak denne Slovák vyhodil 1,2 kg odpadu. Za posledných 10 rokov ide až o 35 % nárast.
WOOD & Company sa zamerala aj na porovnávanie našej krajiny s ostatnými európskymi partnermi. Slovensko bolo podľa údajov Eurostatu za rok 2018 v rámci EÚ deviatym štátom s najnižšou produkciou odpadu na hlavu – konkrétne išlo o 414 kg na osobu.
Ďalšie európske štáty na tom nie sú o nič lepšie
Analytička spoločnosti Eva Sadovská dopĺňa, že najväčšími producentmi komunálneho odpadu sú Dáni, ktorí v roku 2018 vyprodukovali až 814 kg odpadu na človeka. S väčším odstupom za nimi nasledujú Luxembursko, Malta, Nemecko a Cyprus, kde sa množstvo odpadu pohybuje na úrovni 600 kg/osoba.
WOOD & Company sa zamerala aj na opačný pól problematiky odpadového hospodárstva: „Najprázdnejšie odpadkové koše sú realitou u Rumunov, ktorí vyprodukovali v prepočte na hlavu 272 kg komunálneho odpadu. Ďalšie tri priečky v najnižšej produkcii komunálneho odpadu na obyvateľa patria našim susedom z V4,“ uviedla Sadovská.
Aj napriek pozitívnejším štatistikám v komparácii s krajinami ako Dánsko či Nemecko, Slovensko trápi iný vážny problém. Za posledných desať rokov sme totiž zvýšili produkciu komunálneho odpadu zhruba o tretinu. Pokračovanie hromadenia odpadu v takomto tempe teda nie je z pohľadu budúcnosti dlhodobo udržateľné.
Prečítajte si aj: Ako to vyzerá s odpadmi v našich mestách? Najnovšia analýza neprináša pozitívne správy
Sadovská záverom pripomína, že za obdobie 2008-2018 sa v žiadnej krajine EÚ nezvýšila táto hodnota tak masívne, ako práve u nás. To predstavuje varovný prst pre našu spoločnosť, ktorá pri nedostatočnej odpadovej politike bude už čoskoro trpieť problematikou masívneho hromadenia komunálneho odpadu. Doplatiť na to môže nielen naše životné prostredie, ale v konečnom dôsledku aj zdravie nás všetkých.
Zdroj: TASR