V Novej Bani vyrástol unikátny Záhradný les

V meste Nová Baňa (okres Žarnovica) oficiálne otvorili projekt s názvom Záhradný les.

Róbert Király · 1 minúta čítania
Zdroj: FB profi Región Gron

Nová Baňa spustila lesný projekt, ktorý má prilákať zvedavých turistov. Na ploche 1,35 hektára sústredila celkovo 101 stromov a 2459 krov z rôznych kútov sveta. Mesto tak návštevníkom ponúka nezabudnuteľný zážitok, ktorý poteší nielen milovníkov prírody.

Návštevníci si v Záhradnom lese môžu pozrieť typy flóry, za ktorými by museli cestovať stovky, ba až tisícky kilometrov ďaleko. Projekt navyše nemá len turisticko-estetický efekt, ale aj edukačný.

„Už pri vzniku náučného chodníka Zvonička sme uvažovali o spestrení lokalít flórou, ktorá nie je v našej krajine bežne viditeľná. Preto vznikol projekt, ktorý by mal zaujať verejnosť a pritiahnuť návštevníkov mesta. Vďaka informačným prvkom napĺňa tiež náučný charakter pre deti, mládež a širokú verejnosť,“ povedal o atrakcii Víťazoslav Chrappa, konateľ mestských lesov a jeden z autorov myšlienky Záhradného lesa.

Na čo všetko sa môžu návštevníci tešiť?

Ak sa rozhodnete navštíviť túto atrakciu, rozhodne neodídete sklamaní. Záhradný les tvoria najmä domáce dreviny, ako napríklad dub cerový či borovica lesná. Tie sú doplnené o cudzokrajnú flóru. Medzi najvýznamnejšie druhy patrí céder z Himalájí, posvätné čínske gingko, vzácny sekvojovec mamutí či ľaliovník tulipánokvetý zo severoamerického regiónu. Atrakcia je umiestnená do krásneho turistického prostredia. Neďaleko sa nachádza náučný chodník, ktorý prepája turistické lokality Zvonička a Kohútovo.

cc170c-2020-10-08-lesy--1216x684b.jpg
Foto: FB profi Región Gron

Nová Baňa sa snaží prilákať čo najviac turistov prostredníctvom využívania prírodných atrakcií. Na Slovensku je to stále nový fenomén, ktorý sa snaží aplikovať čoraz väčší počet miest a obcí. Naša krajina má nepochybne nádhernú prírodu, ktorá výrazne pomôže prilákať turistov najmä do najmenej rozvinutých regiónov.

Prírodné atrakcie navyše pomáhajú aj samotnému životnému prostrediu, a to napríklad vo forme posilnenia lokálnej biodiverzity, zlepšenia mikroklímy či skvalitnenia prírodných zložiek miestneho ekosystému. Nová Baňa tak môže byť veľkou inšpiráciou pre ďalšie mestá, aby posilnili svoj cestovný ruch vďaka podobným prírodným atrakciám.

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Slovensko