Ekožurnál.sk

Dôsledky klimatických zmien už pociťujeme aj na Slovensku. Naše letá budú čoraz suchšie a horúcejšie

Jedným z najviac citeľných prejavov klimatických zmien sú výkyvy teplôt. Ani Slovensko sa žiaľ tomuto fenoménu nevyhlo.

Róbert Király · 1 minúta čítania

Klimatické zmeny sú nepochybne existenčnou hrozbou pre veľkú časť globálnej biosféry. V podmienkach Slovenskej republiky sa blížiaci klimatický kolaps prejavuje dlhotrvajúcim suchom, extrémnymi prívalovými dažďami či výkyvmi teplôt. Jedným z prejavov týchto dôsledkov je čoraz suchšie a horúcejšie leto, ktoré každoročne zaznamenáva rekordy.

Ako uvádza klimatológ zo Slovenského hydrometeorologického ústavu Jozef Pecho, Slovensko od roku 1987 nezaznamenalo teplotne podnormálne leto. Od roku 2007 boli všetky letá mimoriadne, ba až extrémne horúce.

Tento trend sa žiaľ nebude v najbližšom období meniť. Priemerná slovenská teplota sa v dôsledku klimatických zmien môže zvýšiť o 3 až 4 stupne, pričom v lete to môže byť až o 6 stupňov Celzia. „Na juhu krajiny budeme mať podmienky podobné tým, ako sú dnes na južnom Balkáne či vo vnútrozemí Grécka. Pri 44,5 stupňa Celzia v tieni však u nás možno prinajlepšom čakať v očiach prach dvíhajúci sa z vysušenej pôdy južného Slovenska a v lepších rokoch budeme dúfať, že uvidíme na tanieri aspoň niečo z toho, čo na jar dáme do zeme,“ uviedol Pecho.

Sucho má výrazný vplyv na vodstvo našej krajiny

Tieto extrémne suchá však nepotrápia iba naše oči. Vysušená pôda okrem nemožnosti vypestovať poľnohospodárske a iné plodiny nebude schopná zadržiavať vodu v krajine. V konečnom dôsledku sa tak ešte viac naruší vodný cyklus v krajine. Inými slovami, budeme svedkami čoraz nepravidelnejších zrážok, ktoré budú mať častokrát prívlastok „prívalové“. Zvýši sa aj sila zrážok a intenzita búrkovej činnosti.

Na druhú stranu budú tieto extrémy nahradzovať dlhotrvajúce suchá, čo takisto prinesie svoje zdravotné a spoločenské dôsledky.

Na margo témy sa vyjadrila aj Liliana Rástocká zo Slovenskej klimatickej iniciatívy, ktorá apeluje na politické elity, aby disponovali väčšou rozhodnosťou pri riešení klimatickej krízy. Dôležitú rolu prikladá Rástocká znižovaniu emisií v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, kvalitnej obnovy budov v súlade s princípmi zelenej architektúry, v znižovaní energetickej efektívnosti v priemysle a pri aplikácii princípov trvalo udržateľného poľnohospodárstva.

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Veľkosť dažďových pralesov sa naďalej zmenšuje. Zničených je dnes už 34 % ich pôvodnej rozlohy

Róbert Király v téme Svet
1 minúta

Na Slovensku dochádza k úmrtiam kvôli znečistenému ovzdušiu, Európska komisia podáva žalobu

Róbert Király v téme Slovensko
2 minúty

Existuje súvis medzi klimatickými zmenami a súčasnou pandémiou?

Róbert Király v téme Svet
1 minúta
Viac článkov autora

Prečítajte si tiež v téme Slovensko

Viac článkov v téme

Ekožurnál.sk

Webový portál, kde nájdete aktuálne články o ekológii zo sveta aj zo Slovenska. Prečítajte si, prečo je ekológia dôležitá a ako môžete prispieť k zdraviu našej planéty.

info@ekozurnal.sk