Začalo sa putovanie povodím Hrona. Aktivisti poukazujú na negatívne vplyvy riečnych prehradení

V nedeľu sa začalo 300 km putovanie ochrancov riek so sloganom #odhatajmeHron.

Dominika Grošková · 3 minúty čítania
Putovanie dolu Hronom 2015. Foto: ziverieky.sk

Po piatich rokoch opäť putujú ochranári, rybári, vedci aj aktivisti od prameňa Hrona pod Kráľovou hoľou až po jeho ústie do Dunaja pod Štúrovom. Cieľom tejto aktivity je upozorniť na potrebu zachovania zdravých slovenských riek bez hatí.

Tohtoročná informačná kampaň „Za zdravé rieky bez hatí 2020“ má podtitul #odhatajmeHron. Organizátori chcú totiž upozorniť na to, že nastal čas na diskusiu o prínosoch a stratách existujúcich prehradení na rieke Hron. V prípade prevyšovania negatív by sa mala docieliť aj spoločenská debata o odstránení postavených hatí.

Putovanie sa oficiálne začalo ešte v nedeľu 23. 8. 2020, priamo pri prameni Hrona pod Kráľovou hoľou. Celková dĺžka trasy putujúcich ochrancov prírody tak dosiahne až 300 km. Účasť na otvorení potvrdil štátny tajomník ministerstva životného prostredia p. Michal Kiča, pozvaní boli aj ďalší predstavitelia rezortu životného prostredia a pôdohospodárstva. Na ukončenie putovania na sútoku Hrona a Dunaja v pondelok 31. 8. 2020 pri obci Kamenica nad Hronom sú tiež pozvaní predstavitelia ministerstva životného prostredia.

14.jpg
Zábery z putovania z roku 2015. Foto: ziverieky.sk

Prvých cca 70 km bude putovať pozdĺž Hrona skupina cyklistov. Od kempu v Nemeckej v pondelok ráno už nastúpia do člnov vodáci a denne splavia po rieke približne 25 – 30 km.

Organizátori iniciatívy #odhatajmeHron si pripravili pre záujemcov ďalší zaujímavý program. Okrem bicyklovania a splavovania prebehne viacero sprievodných akcií, medzi nimi napríklad diskusie a premietanie filmu o putovaní Hronom v roku 2015. Premietanie si môžete pozrieť v Nemeckej, Banskej Bystrici a Žiari nad Hronom, ako aj na verejnom zhromaždení v Leviciach.

V piatok na happeningu v Leviciach prebehne aj symbolické „zaspanie“ návštevníkov s veľkými nafukovacími rybami pred Okresným úradom. Tento akt má symbolizovať levické úrady, ktoré už tri roky „spia“ pri vyšetrení kauzy, týkajúcej sa environmentálnej škody v súvislosti s prevádzkou MVE V Želiezovciach. Kompletný program celého týždňa nájdete tu.

Riečne hate už niekoľko rokov narúšajú stav Hrona a podzemných vôd

Na rieke Hron už existuje 20 malých vodných elektrární (MVE), menšie stupne a hate boli postavené aj kvôli odberom vody. Ďalších 14 MVE sa stále chystá, väčšina z nich však neprešla riadnym posúdením vplyvov na stav vôd a životné prostredie. Tento fakt dokazujú aj rozsudky súdov z posledného obdobia vo veci pripravovaných MVE Hronský Beňadik a MVE Žiar nad Hronom.

27.jpg
Prehradenia na Hrone majú negatívny vplyv na vodstvo aj živočíchov. Foto: ziverieky.sk

Ekológovia dlhodobo kritizujú skutočnosť, že kaskáda MVE by zhoršila stav vodných ekosystémov a a poškodila by riečnu krajinu okolo Hrona. Niektoré negatívne vplyvy sa ukazujú už dnes, napríklad pokles hladiny podzemnej vody pod prehradením, hromadenie sedimentov nad haťami MVE a pod.

„Kampaň #odhatajmeHron nadväzuje na podobnú akciu z leta 2015, kedy sa uskutočnilo putovanie Za živú rieku Hron s cieľom upozorniť na negatívne dôsledky plánovanej výstavby nových prehradení na rieke Hron. Výsledkom je spolupráca lokálnych iniciatív a združení ochranárov, rybárov aj vodákov pri ochrane rieky – podarilo sa nám zabrániť výstavbe nových prehradení kvôli MVE na strednom aj dolnom toku Hrona. Teraz je čas hovoriť o existujúcich hatiach, ktoré sú bariérou pre migráciu živočíchov a ktoré zhoršujú stav vôd. Mali by sa objektívne zhodnotiť ich prínosy a straty, a ak negatíva prevyšujú, poďme diskutovať o ich odstránení,“ hovorí Martina Paulíková zo Združenia Slatinka, ktorá pôsobí aj ako externá expertka WWF Slovensko.

Organizátorom informačnej kampane „Za zdravé rieky bez hatí 2020“ je iniciatíva Za živé rieky a čistú vodu s podporou WWF Slovensko, Združenia Slatinka, OZ Hereditas, Združenia chovateľov rýb na Slovensku a tiež s podporou prevádzkovateľov požičovní lodí a vodáckych táborísk pri rieke Hron, rybárov a miestnych obyvateľov.

Viac informácií o celej akcii nájdete na webe Zaživérieky.sk. Ak vás myšlienka podujatia zaujala, určite sa na ňom na chvíľu zastavte a podporte tak organizáciu Za živé rieky. 🙂

Zdroj: tlačová správa Za živé rieky

Dominika Grošková napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Slovensko