Košickí gymnazisti získali prestížne ocenenie EDP Green Entrepreneurship Award

Gymnazisti boli ocenení za mimoriadne účinný ekologický čistič „TUČI“.

Róbert Király · 2 minúty čítania
Foto: Facebook/JA Slovensko,n.o.

Študenti košického Gymnázia na Poštovej ulici získali prestížne ekologické ocenenie EDP a stali sa tak najlepšou študentskou firmou roka v kategórii ekologického podnikania v celej Európe.

Niet pochýb o tom, že Slovensko disponuje množstvom nadaných a šikovných ľudí, ktorí reprezentujú našu krajinu aj v zahraničí. Takýmto prípadom je nepochybne partia košických gymnazistov, ktorá zaznamenala prvenstvo v súťaži JA Europe Company of the Year Comptetition 2020, ktorá bola realizovaná pod záštitou Junior Achievement Portugal.

Gymnazisti získali ocenenie za svoju študentskú firmu s názvom REN, ktorá odprezentovala svoj ekologický tuhý čistič „TUČI“. Ide o výrobok, ktorý je určený na ekologické a efektívne odstraňovanie nečistôt vo vode rôznej teploty.

Ako uviedla riaditeľka organizácie Junior Achievement Slovensko Eva Vargová: „Vďaka tomuto skvelému nápadu získali cenu EDP Green Entrepreneurship Award. V tejto kategórii odborná porota hľadala firmu, ktorá v maximálnej miere stelesňuje princípy a ducha ekologického podnikania, predstavuje kreatívne a inovatívne riešenia a zohľadňuje výzvy súčasnej spoločnosti: boj proti klimatickým zmenám, znižovanie emisií oxidu uhličitého a presadzovanie energetickej účinnosti.“

Mladí študenti si vyskúšali model ekologického podnikania

Ideu o vytvorení ekologického tuhého čističa sa im podarilo pretaviť do reálneho podnikania vďaka programu Aplikovaná ekonómia, ktorá je realizovaná práve organizáciou Junior Achievement Slovensko. Študenti v rámci tejto aktivity postupne prechádzajú jednotlivými podnikateľskými krokmi: od založenia firmy, cez marketingovú činnosť až po likvidáciu firmy a následné rozdelenie zisku.

b56wvkT.jpg
Foto: Facebook/JA Slovensko,n.o.

Okrem kolektívneho ocenenia sa môžu študenti košického gymnázia pochváliť aj ziskom individuálnej ceny. Jeden z členov firmy REN Alex Blandón získal ocenenie Alumni Leadership Award za preukázanie mimoriadnej iniciatívy počas realizácie programu, profesionálne vystupovanie, vodcovské schopnosti a tímovú solidaritu.

V tohtoročnej edícii súťaže predstavilo svoje podnikateľské nápady až 40 študentských tímov z celkovo 39 krajín. Konkurencia teda bola naozaj široká. O to viac môže Slovensko tešiť úspech košických gymnazistov. Čistič Tuči sa už predáva v našich ekologických a bezobalových obchodoch. Dá sa zakúpiť aj v Česku a mladí gymnazisti by produkt chceli expandovať ďalej.

Počas slávnostného odovzdávania cien JA Europe Company of the Year Competition vystúpil aj generálny tajomník OSN António Guterres: „Teraz je čas na nové myslenie a nové postupy. Táto kríza nám ponúka príležitosť preformulovať tradičné obchodné modely a obnoviť obchodnú agendu vybudovaním schopnosti a systémov, ktoré podporia prelomové inovácie.“

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Slovensko