Na Záhorí sa spustili nové ekologické projekty

V rámci vojenského obvodu Záhorie bol spustený nový projekt na ochranu lesa proti lykožrútom.

Róbert Király · 2 minúty čítania
Zdroj: FOTO TASR - Martin Bauman

Slovenské lesy už dlhé desaťročia zápasia s problematikou premnoženého lykožrúta. Tento malý chrobáčik dokáže zdevastovať obrovské lesnaté územie a spôsobiť tak veľké ekologické i ekonomické škody. Verejnosť sa však nedokáže ani v súčasnosti zhodnúť, akým spôsobom sa má proti nemu bojovať.

Kým aktivisti a ochranári životného prostredia zväčša volajú po bezzásahovom spôsobe boja a ponechaní všetkého na prírodu, lesníci a majitelia lesov sa skôr prikláňajú ku komplexným chemickým postrekom. Tie však majú negatívny dopad nielen na lykožrúta, ale aj na ďalšie zložky tamojšieho ekosystému.

Odborníci vo vojenskom obvode Záhorie sa preto rozhodli vyskúšať pilotný ekologický projekt boja proti lykožrútovi. Detaily o ňom prezradil na tlačovej konferencii minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO). Ak sa táto metóda osvedčí, stane sa prelomovou v boji proti tomuto škodcovi nielen na Záhorí, ale aj na celom Slovensku.

Projekt pritom nepracuje so žiadnou chémiou: „zasahujú jednak do reťazca množenia lykožrúta a jednak biologickým prostriedkom, ktorý pomôže stromom zvýšiť imunitu voči lykožrútovi, a v okamihu, keď sa droví, môže znížiť jeho populáciu,“ uviedol na margo novej metódy minister Naď.

Viac ekológie pre Záhorie

Okrem skúšania nového projektu proti lykožrútom, Štátny podnik rezortu obrany Vojenské lesy a majetky SR chce začať rekonštrukciu 100-ročných rybníkov na tokoch Malina a Balážov potok.

Okrem posilnenia biodiverzity a zlepšenia ochrany tamojšieho ekosystému to prospeje aj neďalekému mestu Malacky. Rekonštrukcia totiž bude slúžiť aj ako protipovodňové opatrenie. Podobný protipovodňový projekt bol už v minulosti realizovaný v okolí Kežmarku.

Generálny riaditeľ Vojenských lesov a majetkov SR Ján Jurica priblížil, akým spôsobom bude prebiehať rekonštrukcia Maliny. Podľa neho bude realizácia projektu stáť zhruba 2,8 milióna eur, pričom sa komplexne zrekonštruuje hrádza, vrátane jej vypustenia a odbahnenia. Vytvoria sa i lagúny pre obojživelníky a ostrovy pre hniezdenie vzácnych vtákov.

Podobné ekologické projekty sú výbornou príležitosťou pre skvalitnenie ochrany životného prostredia či posilnenia biodiverzity. Slovensko totiž každoročne zápasí nielen s lykožrútmi, ale aj s rozsiahlymi povodňami, ktoré spôsobujú veľké škody na majetku i zdraví.

Ekologické projekty na posilnenie protipovodňových opatrení sú tak rozhodne veľkým prínosom. Ich ďalšia aplikácia do iných okresov len posilní bezpečnosť obyvateľov a ich majetku.

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Slovensko