Pralesy nemusíme hľadať v zahraničí. Vzácne tisícročné lesy nájdete aj na Slovensku

Slovenské pralesy prežívajú bez zásahu človeka už niekoľko tisícročí.

Dominika Grošková · 2 minúty čítania

Pralesy – to je niečo, čo si pravdepodobne spojíte s extrémne teplým podnebím a dažďom. Vedeli ste však, že sa nachádzajú aj na Slovensku? Od tých exotických sú značne odlišné, no taktiež predstavujú úžasné prírodné dedičstvo.

Ak chceme vidieť skutočný nedotknutý prales, nemusíme vôbec cestovať ďaleko. Slovenské pralesy sú prírodnými rezerváciami, ktoré podliehajú vysokým stupňom ochrany. Teda, aspoň ich väčšina je chránená. Často v nich žijú živočíchy, ktoré sa nedajú pozorovať v žiadnych iných oblastiach. Tieto pralesy prežívajú bez zásahu človeka už niekoľko tisícročí.

Kde nájdeme slovenské pralesy?

Pôvodné pralesy tvoria len veľmi malé percento našej prírody. Zaberajú 10 483 hektárov územia Slovenska, čo predstavuje len 0,48 % celkovej výmery našich lesov. Nájdeme v nich 200 až 500-ročné stromy, ktoré dosahujú obrovské rozmery. Napríklad v pralese Havešová sa nachádzajú najvyššie namerané buky na svete – niektoré z nich majú výšku až 53 metrov.

Mladé stromy tu rastú na mŕtvych drevách v rôznych stupňoch rozkladu. Takýto vznik nových lesov je prirodzený a pre mladé stromčeky priam ideálny. Mŕtve stromy totiž slúžia ako výživa pre mladé, ale okrem toho tvoria aj biotopy špecifických druhov živočíchov. V iných lokalitách sú rozpadajúce sa stromy odstraňované, čo narúša prirodzený cyklus prírody.

Najznámejšie pralesy sú napríklad Havešová, Badinský, Dobročský, Vihorlatský prales aj Tichá dolina v Tatrách. Niektoré z nich sú zapísané do svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Ticha-dolina_TASR.jpg
Tichá dolina, Vysoké Tatry. Foto: TASR

Občianske združenie PRALES s pomocou Fondu na ochranu prírody (WWF) zmapovalo všetky pralesy na Slovensku. Jednoducho si tak môžete „naklikať“, či sa nejaký nenachádza aj vo vašej blízkosti. Kompletný zoznam nájdete na interaktívnej mape na stránke pralesy.sk. Cez dané lokality väčšinou nevedú žiadne turistické chodníky ani náučné chodníky. Niektoré si však môžete pozrieť so sprievodcom Lesov SR alebo inej vedeckej inštitúcie.

Čo dnes hrozí našim pralesom?

Znepokojujúce však je, že nechránených alebo nedostatočne chránených je 30,9 % týchto pralesov. Nepatria totiž do 5. stupňa ochrany, takže ich poškodzovaním môžeme v budúcnosti prísť o výnimočné územie. Z pralesov totiž stále viac ubúda. Rozvoj poľnohospodárstva, urbanizácia a stále intenzívnejšia ťažba dreva je to, čo ich najviac ohrozuje.

Morske-oko-Vihorlat_TAS.jpg
Prales vo Vihorlate. Foto: TASR

Niektoré pralesné lokality (Veľký Grič, Vtáčnik) nemajú žiadnu ochranu, iné sú v 2. alebo 3. stupni ochrany, čo je nepostačujúce. V pralese na Drastvici v Štiavnických vrchoch už kvôli ťažbe ubudlo množstvo 400-ročných dubov. Nedostatočnú ochranu majú aj pralesy v národných parkoch Veľká a Malá Fatra a NAPANT. Len za posledných 10 rokov sa na Slovensku vyťažilo takmer 200 hektárov pralesov.

Organizácia WWF spolu s OZ PRALES vypracovala návrh novej Prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska. Tento návrh však pokrýva aj územie v správe štátneho podniku Lesy SR. Či bude situácia starých lesov priaznivejšia, rozhodujú rokovania so štátnym podnikom a ministrami pôdohospodárstva a životného prostredia. Zatiaľ by však Lesy SR mali dodržiavať prísľub, že do týchto citlivých území nebudú zasahovať.

Ochranárom však nestačí prísľub Lesov SR. Aby sa situácia pohla, WWF iniciuje petíciu "Dajme pralesom 5". Petíciu môžete podpísať tu.

Dominika Grošková napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Slovensko