Slováci a Maďari spojili sily pre zlepšenie ochrany včiel

Slovenskí a maďarskí lesníci v rámci spoločného projektu obnovili pôvodné včelárske tradície.

Róbert Király · 2 minúty čítania

Včely patria medzi nenahraditeľné prvky celosvetovej biodiverzity. Posledné roky však kvôli klimatickým zmenám a nezodpovednej ľudskej činnosti dochádza k dramatickému znižovaniu ich počtu. To môže mať v budúcnosti pre človeka mimoriadne negatívne dôsledky.

Aj z toho dôvodu došlo k nadviazaniu spolupráce medzi slovenskými a maďarskými lesníkmi, ktorí v rámci spoločného projektu obnovili pôvodné včelárske tradície. Návštevníci si môžu v Topoľčiankach a maďarskej obci Vértestolna prezrieť vzorové terénne včelnice a prácu profesionálnych včelárov.

Táto atrakcia má okrem zábavného aj vzdelávací charakter. Vzorové prevádzky slúžia na pozorovanie bežného života včiel. Môžete tiež sledovať, akým spôsobom sa ich produkty spracovávajú. Slovensko-maďarské včelie ekoučebne tak majú šíriť osvetu o tom, aká dôležitá je práca včelárov a život včiel pre každého z nás.

close-up-photo-of-bees-3221394.jpg
Ilustračná fotografia

Súčasťou projektu je aj vybudovanie včelích pasienkov na ploche 98 hektárov, ktorá obsahuje lúky s medonosnými rastlinami. Včelám sa tak poskytuje prirodzená pastvina, ktorá je navyše vhodná aj pre miestne klimatické podmienky.

To však nie je všetko. Pre návštevníkov sú ponúkané aj rôzne podujatia s včelárskou tematikou. Ako uviedla projektová manažérka Nikoleta Nozdrovická: „Maďarská strana zorganizovala dve včelárske tematické podujatia, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 250 slovenských a maďarských detí a dospelých. Niekoľko podobných podujatí na Slovensku muselo byť odložených pre epidémiu ochorenia COVID-19.“

Prečítajte si aj: Slovensko chce urobiť zo včely zákonom chráneného živočícha

Cezhraničný projekt „Maďarskí a slovenskí lesníci pre včely“ bol realizovaný v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko, pričom trval až 31 mesiacov. Celkový rozpočet predstavoval sumu 1,093 milióna eur, z toho 929 166 eur (85 % sumy) tvorila finančná podpora z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Hlavným cieľom projektu je zachovanie, rozvoj a ochrana prírodného a kultúrneho dedičstva prostredníctvom spoločnej obnovy včelárskych tradícií medzi oboma partnermi. Špecifickými cieľmi Slovenska a Maďarska bolo formovanie povedomia ľudí, poskytnutie vedomostí o včelárstve a zvyšovanie biodiverzity.

Projekt dopomohol aj k rozšíreniu možností lepšieho využitia potenciálu regiónov so spracovaním včelárskych výrobkov, pričom vďaka včelím pastvinám a následnému opeľovaniu chcú partneri projektu posilniť plodivosť poľnohospodárskych plodín i ovocných stromov.

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Slovensko