Na Slovensku vznikla iniciatíva #niesomprasa. Pridáš sa aj ty?

Cieľom kampane je efektívnejší boj proti vyhadzovaniu odpadkov v prírode.

Róbert Király · 2 minúty čítania
Foto: niesomprasa.sk

Iniciatíva #niesomprasa má pomôcť ozdraviť slovenské životné prostredie. Ide o jeden z preventívnych nástrojov, aby sa zabraňovalo vyhadzovaniu odpadov do prírody. Takéto správanie totiž nespôsobuje len škody na postihnutom ekosystéme, ale môže predstavovať aj potenciálne nebezpečenstvo pre zdravie obyvateľov.

Nelegálny odpad napríklad z čiernych skládok totiž zamoruje okolitú pôdu, vzduch, ba v najhoršom scenári aj podzemné vody. Jednou z iniciátorov projektu je Michaela Grendelová, ktorá takýmto spôsobom chce vyzvať ľudí na preventívne akcie, než neskoré riešenie dôsledkov takejto nezodpovednosti.

Grendelová nechce, aby sa z lesa postupne stávalo smetisko: „Skúste sa dnes prejsť po turistických chodníkoch a popozerať sa poriadne pod nohy a okolo seba. V tráve sa povaľujú papierové vreckovky, plastové tégliky alebo cigaretové ohorky a z turistických chodníkov sa pomaly stávajú odpadkové koše. Názov #niesomprasa sa môže niekomu zdať drsnejší, ale o to vlastne ide – prídem z výletu a môžem si s čistým svedomím povedať, že nie som prasa.“

Iniciatíva #niesomprasa pritom neodštartovala len na Slovensku, ale aj v susednej Českej republike. Obe krajiny sa môžu stať do budúcna inšpiráciou aj pre ďalšie štáty, ktoré sa pasujú s podobným problémom nezodpovedného správania turistov.

Čo si do prírody prinesieme, máme si aj odniesť

Fakt, že zhoršovanie čistoty hôr je čoraz badateľnejší jav, potvrdil aj predseda Národnej asociácie horských vodcov SR Marek Trávniček: „Snažíme sa všetkým vysvetliť, že čo si na túru prinesú, to by si mali aj odniesť. Vidíme, koľko úsilia vynakladáme, aby sme získali potravu, ale odpad už pre nás nie je dôležitý. Často ho bez problémov vyhodíme k susedovi, za tú pomyselnú hranicu, kde sa nás to netýka, teda aj vedľa chodníka v lese.“

Trávniček jedným dychom zároveň dodáva, že iniciatíva #niesomprasa bude rozhodne v boji proti odpadkom v prírode nápomocná: „Tento projekt sme vrelo uvítali a sme radi, že čistota našej prírody sa stáva celonárodnou témou. Veríme, že myšlienka prenikne ku všetkým, ktorí sa chystajú na návštevu či už Tatier, alebo akéhokoľvek pohoria na Slovensku.“

Okrem Národnej asociácie horských vodcov SR projekt podporujú aj ďalšie združenia. Ide napríklad o Klub slovenských turistov či Národný park Muránska planina. Podľa Grendelovej sa postupne pridávajú aj ďalšie slovenské zoskupenia. Iniciatíva sa tak dostáva čoraz viac do povedomia našej spoločnosti. Len čas ukáže, či sa zredukuje množstvo odpadov v prírode.

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Slovensko