Trenčianska univerzita vyvinula ekologickú kaučukovú zmes

O novú kaučukovú zmes už prejavil záujem aj priemyselný partner.

Róbert Király · 1 minúta čítania
Foto: mytrencin.sme.sk

Slovenskí vedci zaznamenali ďalší výborný úspech. Vedeckí pracovníci Fakulty priemyselných technológií (FTP) na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka (TnUAD) vyvinuli ekologickú kaučukovú zmes, ktorú si teraz chcú dať patentovať na celom svete. Univerzita tiež podala žiadosť o patent aj na Slovensku.

Ako uviedla hovorkyňa univerzity Lucia Petríková: „Vedecký tím prihlásil svoj projekt na získanie medzinárodného patentu a Svetová organizácia duševného vlastníctva (WIPO) ako medzinárodná rešeršná autorita k nemu zaslala v týchto dňoch správu a písomný názor s vysoko pozitívnym výsledkom. Dospela k záveru, že všetky nároky vynálezu sú nové, majú vynálezcovskú podstatu a sú priemyselne využiteľné.“

Petríková dodáva, že momentálne sa pripravuje licenčná zmluva na využívanie kaučuku chráneného patentom. Po jeho udelení sa zrealizujú rokovania aj s priemyselným partnerom, ktorý o tento vynález už prejavil záujem.

Čím je vynález významný?

Produkt slovenských vedcov ocenia predovšetkým pracovníci gumárskeho priemyslu. TNuAD dodáva, že ide o ekologické zhodnotenie vedľajšieho produktu z odsírovania spalín v energetike, ktoré slúžia namiesto sadzí. Výsledný produkt si zachováva vhodnú tvrdosť, avšak omnoho vyššiu odrazovú pružnosť a vykazuje zlepšenie mnohých vlastností, najmä nízky valivý odpor.

Jeho ďalšou pridanou ekologickou hodnotou je, že do takejto zmesi už nie je potrebné aplikovať žiadne zmäkčovadlá. Bonusom je aj ekonomický efekt, keďže použité alternatívne plnivo má nižšiu cenu. Tento vynález možno využiť napríklad na výrobu plných kolies pre transportné zariadenia či na výrobu pneumatík.

Úspech ocenil aj rektor Trenčianskej univerzity Jozef Habánik: „Dlhodobo sa zameriavame na kvalitu a podporu vedy a výskumu na našej akademickej pôde. Takéto výsledky dodávajú nadšenie a zmysel tomu, čo robíme. Už roky som presvedčený o tom, že univerzity by sa mali orientovať na vytváranie vynálezov využiteľných v reálnej praxi. Ak sa naša univerzita zapíše do medzinárodného diania v automobilovom priemysle, bude to pre nás aj pre Slovensko veľké plus.“

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Slovensko