Ktorým škodlivým zložkám kozmetiky by sme sa mali vyhýbať?

Nenápadné chemikálie v makeupe a kozmetike môžu mať dlhodobé následky na naše zdravie.

Dominika Grošková · 4 minúty čítania

Viete, koľko potenciálne nebezpečných zložiek sa nachádza vo vašich obľúbených produktoch?

Každý z nás by mal dobre poznať zloženie výrobkov, ktoré máme na poličke v kúpeľni. Už štúdia Environmental Working Group (EWG) z roku 2008 objavila, že sa v krvi a moči mladých dievčat nachádzalo 16 rôznych chemikálií. Išlo najmä o prvky zo štyroch hlavných skupín: ftaláty, triclosan, parabény a syntetické pižmo. Mnohé z týchto látok sú dnes už v niektorých krajinách zakázané. Iné sú v kozmetike povolené s istou reguláciou.

Dlhodobé vystavovanie sa týmto chemikáliám však negatívne ovplyvňuje náš organizmus. Týka sa to najmä budúcich matiek - u ich detí to môže spôsobiť problémy s reprodukciou. Štúdia z roku 2018 preukázala, že u dcér, ktorých matky počas tehotenstva prijali do tela väčšie množstvá ftalátov a triclosanu, začala puberta oveľa skôr ako u iných dievčat. Výskumníci tiež zistili, že u dievčat s vyššími hladinami parabénu v tele začala puberta v mladom veku, teda okolo 9 rokov.

Vedci majú dnes 100 % istotu, že určité chemické látky v kozmetike narúšajú hormonálne systémy. Znamená to, že blokujú alebo pozastavujú prirodzené hormóny v našom tele, akým je napríklad estrogén.

Ktorým zložkám kozmetiky by ste sa mali vyhnúť? Nasledujúci zoznam vám pomôže spoznať škodlivé ingrediencie v kozmetike.

Ftaláty

Táto skupina chemikálií sa často používa na zjemnenie konzistencie kozmetiky. Ftaláty nájdete v lakoch na nechty, krémoch či sprejoch. Často bývajú súčasťou vonných zmesí, ktoré sa pridávajú do produktov. Keďže výrobcovia nie sú povinní v zložení vymenovať látky tvoriace „fragrance“ alebo „parfum“, ftaláty často ani na etikete nenájdete.

Čím sú ftaláty tak nebezpečné? V prvom rade tvoria nebezpečný odpad, ktorý znečisťuje vodu a vzduch. V Európe by mali byť postupne zakázané, vyžaduje sa aj ich regulácia. Tieto chemické látky sú už známe karcinogény a sú prepojené s množstvom zdravotných problémov. Ftaláty súvisia najmä s reprodukčnými problémami žien aj mužov, neplodnosťou či poškodeniami DNA spermií.

Parabény

Parabény sú verejnosti dobre známe. V kozmetike sa používajú najmä ako konzervačné látky, kde bránia vzniku plesní a šíreniu baktérií. V zložení ich nájdete s predponami methyl-, ethyl-, propyl-, isopropyl- a butylparaben.

Svetové zdravotnícke organizácie zhodnotili, že veľmi malé množstvo parabénov v produktoch je pre človeka bezpečné. Problémom však je, že denne nepoužívame len jeden jediný produkt, ale viaceré kozmetické výrobky, ktoré parabény obsahujú. Dlhodobé vystavovanie sa tejto látke teda môže vyvolať vážne ohrozenie zdravia.

V štúdii z roku 2004 sa napríklad zistilo, že sa parabény nachádzali v nádoroch na prsníku 19 z 20 vyšetrovaných žien. Navyše narúšajú funkciu našej pokožky, takže v konečnom dôsledku našej pleti škodia, a nie pomáhajú.

Siahajte po produktoch bez parabénov, ftalátov či ďalších škodlivých látok. Nezabúdajte však stále kontrolovať etiketu. Aj nápis "paraben-free" často zakrýva fakt, že výrobca použil inú chemikáliu, aby parabény v produktoch nahradil. Pre výrobcov sú tieto chemické látky lacné a efektívne, preto sa ich tak ľahko nevzdajú.

Triclosan

Triclosan je hlavnou ingredienciou antibakteriálnych mydiel a dezinfekčných gélov na ruky. Nájdete ho však aj v zubných pastách, dezodorantoch, čistiacich géloch na tvár aj telo a prípravkoch na liečbu akné. Obrovské množstvo štúdií preukázalo prítomnosť triclosanu v materskom mlieku, krvi aj v moči u náhodných pacientov.

Triclosan je problematický, pretože sa v tele ľudí aj zvierat hromadí roky. Narúša správne fungovanie hormónov a štítnej žľazy. Existuje aj priame prepojenie medzi alergiami u malých detí, sennou nádchou a triclosanom. Určite teda stojí za to vyhnúť sa produktom s touto látkou. Dokonca sa preukázalo, že mydlá s nálepkou „antibakteriálne“ nie sú o nič efektívnejšie, ako obyčajné mydlo a teplá voda. V niektorých krajinách sú už mydlá s triclosanom zakázané, no stále ho nájdete v zubných pastách.

Výberom kozmetiky bez škodlivých látok chránite seba aj životné prostredie.

Syntetické pižmo

Toxická látka, ktorá sa môže ukrývať pod nenápadnou zložkou „fragrance“. Ide najmä o nitro- a polycyklické pižmo, ktoré vzniklo ako etickejšia náhrada zvieracieho pižma. Tieto chemikálie zvyknú byť súčasťou parfumov v kozmetike. Môžete ich teda do tela prijímať cez pokožku, vdychovať alebo dokonca náhodne prehltnúť.

Mnohé štúdie preukázali, že syntetické pižmo dráždi pokožku, spôsobuje alergické reakcie, narúša hormonálny systém a je prepojené s rakovinou. Ako sa vyhnúť tejto látke? Vyberajte si kozmetiku bez pridaných parfumov, namiesto toho siahnite po produktoch s prírodnou vôňou, ktorá je tvorená napríklad esenciálnymi olejmi.

Formaldehyd

Ďalšia škodlivá látka, ktorú si najmä ženy s obľubou aplikujú na telo. Lepidlo na mihalnice, lak na nechty, gél na vlasy... to je len zlomok produktov, v ktorých sa formaldehyd ukrýva. Slúži najmä ako prevencia množenia baktérií v kozmetike.

Známe sú početné alergické reakcie na túto látku, kožné vyrážky, a pravdepodobne ide o ďalší karcinogén. V Európe a Kanade musí byť na etikete jasné varovanie, že produkt obsahuje formaldehyd. V Japonsku a Švédsku je už v kozmetike zakázaný.

Dávajte si pozor na označenia ako formalin, methanal, urea, quatemium 15, oxymethyline, methylaldehyde, formil aldehyde, oxomethane formalin, 1,3- dioxetane, phenol formaldehyde a methylene oxide – týmito označeniami výrobcovia maskujú prítomnosť formaldehydu.

Presvedčili sme vás, že je lepšie siahnuť po prírodnej kozmetike bez chemikálií? Zoznam škodlivých látok je samozrejme ešte dlhší. Preto si kupujme kozmetiku, ktorej obsah vieme rozlúštiť, neškodí nám, a reálne pre našu pleť prinesie aj pozitívne výsledky. Prestížne značky či dobrá reklama nám za poškodené zdravie nestoja.

Dominika Grošková napísala ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Udržateľný život