Slovenské lesy získajú certifikát FSC

Certifikát FSC označuje výrobky, ktoré pochádzajú zo šetrne obhospodarovaných lesov.

Róbert Király · 2 minúty čítania

Štátne lesy Slovenska budú musieť povinne prejsť certifikáciou FSC (Forest Stewardship Council). Ide o jednu z mnohých priorít programového vyhlásenia novej vlády. Kľúčové ale bude to, či dôjde k reálnym zmenám v hospodárení v lesoch a v komunikácii s verejnosťou.

Certifikácia FSC bude povinná aj pri vojenských lesoch, pričom pri neštátnych lesoch sa to ponechá na báze dobrovoľnosti. Milan Janák z organizácie WWF Slovensko v mene celej organizácie víta tento záväzok: „Certifikácia FSC predstavuje súbor kritérií, ktoré obyčajne idú nad rámec zákonných povinností lesného hospodára. Ak sa štát rozhodne podporiť túto dobrovoľnú certifikáciu, je to skvelá správa. Budeme však sledovať, či certifikácia prinesie aj reálne zmeny v hospodárení v lesoch.“

Čo je certifikácia FSC?

S týmto označením sa môžeme bežne stretnúť na nábytku, drevených hračkách či iných výrobkoch z dreva. FSC označuje výrobky, ktoré pochádzajú zo šetrne obhospodarovaných lesov. Zaručuje sa, že drevo bolo vyťažené a spracované ekonomicky, ekologicky a sociálne zodpovedným spôsobom. Dnes je vo svete certifikovaných zhruba 200 miliónov hektárov lesa v 85 krajinách sveta. Takmer polovica týchto lesov sa nachádza v Európe.

certifikát fsc
Značka certifikátu FSC

Ak majú lesné podniky záujem o FSC, musia spĺňať 10 princípov a 56 kritérií. Získať ho teda vôbec nie je ľahké. Zaručuje však, že drevo bolo vyťažené zodpovedne voči životnému prostrediu a miestnej komunite. Okrem toho to znamená aj to, že lesní pracovníci boli riadne zaplatení za svoju prácu, a že lesný podnik vyvíja aktivity na dlhodobú udržateľnosť lesa. Ak sa tento sľub z programového vyhlásenia naplní, v praxi by FSC získalo až 900-tisíc hektárov slovenských lesov, o ktoré sa starajú štátne firmy.

Prínosom certifikácie je aj otvorená komunikácia s verejnosťou. Lesný majetok s certifikátom FSC musí mať vytvorený systém riešenia podnetov od tretích strán – teda od občanov, mimovládnych organizácií či iných združení. Verejnosť by tak certifikáciou FSC dostala do rúk silný nástroj na kontrolu hospodárenia v lesoch.

Realizácia tejto certifikácie v praxi by tak rozhodne priniesla zodpovednosť pri obhospodarovaní lesov, pričom by prispela k zmierňovaniu dôsledkov klimatickej krízy. Slovenské lesy sú klenotom našej krajiny a tak opatrenia ako zonácia národných parkov, alebo povinnosť certifikácie FSC je veľmi dobrým krokom k zvýšeniu ich ochrany.

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Slovensko