Vzácny tetrov hlucháň je vo vážnom ohrození

Tetrov hlucháň z našich hôr pomaly mizne kvôli masívnej ťažbe dreva.

Róbert Király · 2 minúty čítania
Foto: Dario Quattrin - Own work, CC BY-SA 4.0

Slovenská pýcha hôr – tetrov hlucháň – je kvôli masívnej ťažbe dreva vo vážnom existenčnom ohrození. Tento vzácny vták, ktorý dokázal prežiť už od doby ľadovej, nezvláda drancovanie slovenských lesov.

Nie je však jediný. Jeho miznutie zároveň znamená, že sa spolu s ním strácajú aj tisíce ďalších druhov živočíchov a rastlín obývajúcich staré horské lesy. Ako uvádza lesník a ochranár Karol Kaliský: „Hlucháň nedokáže prežiť na rúbanisku ani v monokultúre. Potrebuje horské lesy.“

Hlucháne sú odkázané na existenciu lesa

Najväčšia populácia hlucháňa bola zaznamenaná v lokalite Nízkych Tatier. Aj napriek tomu, že ide o národný park, lesníci tam vytvorili niekoľko holorubov, dokonca aj vysoko v horách. Za posledných 15 rokov v Nízkych Tatrách zmizlo už viac ako 7 000 hektárov lesov. Aj z tohto dôvodu je dôležité vypracovať projekt zonácie národných parkov. Hlucháne totiž bez stromov jednoducho neprežijú.

K téme sa vyjadril aj zoológ WWF Slovensko Jerguš Tesák: „pre hlucháňa je dôležité, aby tam rástli stromy s vetvami až po zem, ktoré využíva ako úkryt pred predátormi či nepriaznivým počasím. Naopak, úplne nevyhovujúca je preňho plocha po spracovaní kalamity – holina. Nemá sa tam kde skryť a po čase mu husto vysadená mladina znemožní pohyb či rozhľad.“

tetrov hlucháň
Tetrovovi sa v iných krajinách celkom darí, na Slovensku však stráca pôvodný biotop. (Foto: By Stelvioparc - Own work, CC BY-SA 4.0)

O tom, že stav je naozaj vážny, hovoria aj štatistické údaje. Ešte v roku 1972 žilo na našom území takmer 3 700 jedincov, v roku 2000 ich bolo už len zhruba 1 600, pred piatimi rokmi necelých 1 100. Dnes je ich počet odhadovaný v rozpätí len 640-860 kusov. Od roku 1985 pritom zaniklo až 178 tokanísk.

Potrebné je vybudovanie biotopov

Tetrov hlucháň sa tak žiaľ zaradil do kategórie vážne ohrozených živočíšnych druhov. Hlucháňa však nestrácame len na Slovensku, ale v celých Karpatoch. Ako uviedol Peter Klinga z Technickej univerzity vo Zvolene, príčiny tohto stavu sú zrejmé: „v prvom rade je to náhla strata biotopov. Musíme si uvedomiť, že v niektorých lokalitách spracovanie kalamity alebo ťažba rubných porastov nie je ani ekonomicky výhodná a zamyslieť sa nad tým, čo má pre spoločnosť vyššiu hodnotu – drevo, tvrdý turizmus so svojou infraštruktúrou alebo biodiverzita.“

Odborníci odhadujú, že ak chceme, aby na Slovensku žilo aspoň 2 000 hlucháňov, bude potrebné pre nich vytvoriť minimálne 10-tisíc hektárov vhodného biotopu. Pred novozvoleným Jánom Budajom (minister životného prostredia) a Jánom Mičovským (minister pôdohospodárstva) tak okrem zonácie a ďalších problémov bude stáť aj táto náročná úloha. Záchrana tetrova hlucháňa by mala byť nepochybne jednou z priorít novej vládnej koalície.

Titulná fotografia: Dario Quattrin - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70239260

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Slovensko