Slovensko chce zo včely urobiť zákonom chránený druh živočícha

Minister životného prostredia Ján Budaj chce zaradiť včely do kategórie zákonom chráneného živočícha.

Róbert Király · 2 minúty čítania

Minister životného prostredia Ján Budaj chce navrhnúť zaradenie včely do kategórie zákonom chráneného živočícha. Takisto chce spoločne s ministrom pôdohospodárstva Jánom Mičovským obmedziť chemické postreky poškodzujúce zdravie týchto významných opeľovačov.

Budaj v tejto súvislosti uviedol, že zhruba 40 percent včiel je v Európe ohrozených otepľovaním a používanými chemickými prípravkami. S Mičovským tak pripravujú plán, ktorým obmedzia chemizáciu polí a aj čas, kedy sa postrek vykonáva. Záverom dodal, že až 75 percent úrody závisí od toho, či včely sú alebo nie: „Včela je podobne dôležitá ako iný opeľovací hmyz a zaslúži si, aby si to ľudia uvedomili väčšmi a aby sa nazývala chráneným druhom.“

Návrh na zákonnú ochranu včiel podporila aj koaličná strana SaS. Ako uviedla poslankyňa NR SR Anna Zemanová, „včely sú veľmi dôležité živočíchy pre náš život a celú biodiverzitu. Zatiaľ vnímame včelu medonosnú ako hospodársky druh, avšak to je nepostačujúce.“ Obmedzovanie postrekov na báze glyfosátov je podľa ďalšej poslankyne NR SR Jarmily Halgašovej ďalšou možnosťou, ako ich chrániť: „Spravodlivé nastavenie spoločnej poľnohospodárskej politiky by tiež mohlo pomôcť aj samotným včelárom s ich financovaním, pričom by to bolo aj motivujúcejšie pre chov včiel.“

Čo môžeme pre ochranu včiel urobiť my?

Pomáhať týmto vzácnym opeľovačom môžeme aj my, a to hneď viacerými spôsobmi. V prvom rade by sme sa mali v našich záhradkách zriecť syntetických pesticídov, hnojív a ďalších chemikálií, ktoré sú pre včely škodlivé. Odborníci odporúčajú používať na ošetrovanie záhrady napríklad organické hnojivá. Taktiež je dôležitý aj čas ich aplikovania - mali by sa využívať hlavne v noci. Vtedy sú totiž včely najmenej aktívne, a tak sa eliminuje riziko ich kontaktu s chemikáliami.

včelári
Včelárstvo je na Slovensku stále populárne. (Foto: pexels.com/Arthur Brognoli)

Ďalej si môžete vytvoriť záhradku vhodnú pre včely. Odporúča sa nevysádzať hybridné kvety, ktoré nemajú dosť peľu a nektáru. Včelám pomôže výsadba celoročných kvetov či stromov, ktoré naši opeľovači využívajú nielen ako zdroj potravy, ale ich listy a živicu používajú na budovanie hniezda.

V neposlednom rade je dôležité podporiť aj miestneho včelára. Títo chovatelia prispievajú k zlepšovaniu miestnej komunity včiel. Najjednoduchším spôsobom, ako to urobiť, je kupovať domáce včelárske výrobky z medu či vosku. Výhodou tejto kúpy je aj to, že výrobky môžu vyrábať aj práve tie včely, ktoré navštívili rastliny vo vašom vlastnom dvore.

Róbert Király napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Slovensko