Ako sa schladiť v horúčavách s ohľadom na životné prostredie?

Horúčavy nastupujú a my opäť hľadáme spôsoby, ako uniknúť pred teplom. Prinášame vám preto zopár tipov, ako sa schladiť a neprispievať ku globálnemu otepľovaniu.

Dominika Grošková · 4 minúty čítania

Vonkajšie teploty v posledných týždňoch dosahovali extrémne čísla. Preto niet divu, že by sme najradšej všade mali naplno zapnutú klimatizáciu. Tá má nanešťastie veľký environmentálny dopad a jej používanie nie je práve ekologické.

Bežná klimatizácia spotrebuje približne 10 až 20-krát viac elektriny ako stropný ventilátor. Zároveň prispieva k vypúšťaniu skleníkových plynov. Letá budú v budúcnosti čoraz teplejšie a aj pre naše zdravie bude používanie klimatizácie nevyhnutnosťou.

Stále však existujú spôsoby, ako ochladiť seba a svoj domov v súlade s ochranou životného prostredia.

Vytvárajte si tieň

Pred horúčavou neujdete, ak budete neustále vystavení slnku. Inteligentné vytváranie tieňa je nepochybne tip číslo jedna pre ochladenie nášho domova aj planéty.

Ideálnou možnosťou, ako si vytvoriť účinný tieň, je vysádzanie rastlín a stromov. Stromy pohlcujú CO2 a napomáhajú ekosystému vášho bydliska. Ak máte možnosť, pred dom vysaďte zopár stromov, ktoré vám poskytnú želané ochladenie. Ich listnaté koruny absorbujú slnečné lúče počas najteplejších častí dňa.

Nie každý však má možnosť posadiť si pred okno strom. Aj pre takéto prípady existuje riešenie. Na okná inštalujte žalúzie alebo závesy, ktoré zablokujú slnečné lúče a zabránia tak prehrievaniu miestností. Zdá sa to byť kontraproduktívne, avšak pri zastretých oknách docielite oveľa lepšie ochladenie. Otvorenými oknami si len vpúšťate horúci vzduch dovnútra, čo nie je veľmi efektívne.

Strategicky ochladzujte interiér

Stropné ventilátory sú o niečo udržateľnejším variantom ako klimatizácia. Preto sú vhodnejšie na ochladenie interiéru. Po inštalácii sa o stropné ventilátory pravidelne starajte, odstraňujte z nich prach, aby vám slúžili čo najdlhšie.

Ďalším krokom je vhodná izolácia. Paradoxne pojem „izolácia“ u ľudí vyvoláva konotácie s udržiavaním tepla, avšak funguje aj opačne. Pointou správnej izolácie je „uzamknutie“ požadovanej teploty v interiéri. Počas leta to znamená udržiavanie chladnejšieho vzduchu v interiéri, v zime naopak udržiavanie tepla. Je to technológia, ktorá je takmer zadarmo a vydrží roky. Uistite sa, že je váš dom alebo byt dobre zaizolovaný, prípadne využite rady odborníkov.

pexels-masha-raymers-5012925.jpg
Najlepšie schladenie v horúčave nám poskytujú dreviny a stromy pohlcujúce slnečné lúče.

Vypínajte techniku produkujúcu teplo

Naše domovy sú plné technických vymožeností. Niektoré produkujú viac tepla, iné menej. V lete skúste obmedziť používanie tých „najhorúcejších“: rúru, sušičku prádla, umývačku riadu. Táto elektronika využíva na svoje fungovanie teplo, takže prirodzene dvíha aj teplotu v miestnosti.

Ďalší tip: LED žiarovky sú nielen ekologickejšie oproti klasickým, ale taktiež sa nezahrievajú natoľko intenzívne. Nebudú tak prispievať k ďalšiemu zvyšovaniu teploty v interiéri.

Rúru používajte ráno alebo večer. Oblečenie sa zas v lete rýchlo vysuší aj vonku na šnúre, takže nemá zmysel zapínať sušičku.

Vyberajte si oblečenie z vhodných materiálov

Oblečenie zohráva veľkú úlohu v tom, ako sa budete cítiť počas horúceho letného dňa. Je dobre známe, že svetlé farby dokážu zabrániť výraznému prehrievaniu tela.

Dôležitý je však aj výber tkaniny. Bavlna je fajn variant kvôli priedušnosti a ľahkosti. Rovnako aj voľnejšie kúsky z ľanu poskytujú komfort vo vysokých teplotách. Vyhnúť sa treba nylonu či spandexu a syntetickým tkaninám, ktoré nie sú natoľko vzdušné.

O vhodných materiáloch na leto, ktoré sú navyše ekologické, sa dočítate v tomto článku.

Jedzte ochladzujúce potraviny a pite dostatok tekutín

Dlhé státie pri sporáku vo veľkých horúčavách nepripadá do úvahy. Preto sa v lete oplatí preorientovať na čerstvé šaláty a nespracované potraviny. Do jedálnička zaraďte potraviny ako uhorka, melón či mäta - na telo majú výrazne ochladzujúci efekt. Navyše obsahujú veľa vody.

Dostatočný príjem tekutín zároveň pomáha telu vytvárať pot, a tak udržiavať vhodnú telesnú teplotu.

Zaujímavý paradox: pikantné jedlá vraj podporujú cirkuláciu krvi a zároveň stimulujú receptory v ústnej dutine. Vďaka tomu sa naše telo začne viac potiť, a teda aj prirodzene ochladzovať. Skúste sa nabudúce schladiť práve chutným štipľavým pokrmom.

Ochladzujte si pulzné miesta na tele

Ide o roky praktikovaný trik po celom svete, ktorým si schladíte telo v najväčšej horúčave. Napríklad v exotických krajinách si ľudia zakrývajú krk šatkou. Nerobia to len kvôli ochrane pred slnkom, ale aj preto, že sa na krku nachádza najviac pulzných bodov. Tie sú výrazným prvkom termoregulácie tela a sčasti zodpovedajú za to, či cítime veľký chlad alebo teplo.

Ide o miesta, kde môžete nahmatať svoj pulz kvôli blízkosti ciev k pokožke. Ochladením krvi v týchto cievach dokážete znížiť teplotu svojho tela. Stačí si napríklad ponoriť zápästia, členky, krk alebo vnútornú stranu kolien do studenej vody. Úľava od tepla by sa mala dostaviť do niekoľkých minút.

Najteplejšie letné mesiace ešte len prichádzajú, pričom letá môžu byť vplyvom klimatických zmien ešte extrémnejšie. Veríme, že vám tieto tipy pomôžu zvládnuť vysoké letné teploty, a to s minimálnym vplyvom na životné prostredie.

Dominika Grošková napísala ďalšie zaujímavé články