Najstaršej zoologickej záhrade na svete hrozí zánik kvôli koronavírusu

Zánik londýnskej zoo môže spôsobiť zastavenie viacerých projektov na ochranu zvierat.

Dominik Cenkner · 1 minúta čítania
Foto: londonist.com

Keď sa v závere roka 2019 začalo hovoriť o neznámej chrípke, ktorá úradovala v Číne, asi nikto nepredpokladal, ako veľmi to ovplyvní svet v nasledujúcich týždňoch. Dnes je z koronavírusu doslova fenomén, ktorý zasiahol do každej oblasti našich životov.

Koronavírus ovplyvnil nielen segment zdravotníctva, ale taktiež aj ekonómie, ekológie či mnohé ďalšie. Najnovšie sa hovorí o tom, že najstaršia zoologická spoločnosť na svete je na pokraji zániku.

Upozornil na to známy britský prírodovedec, moderátor, scenárista a producent, ktorého tvár a hlas sú už vyše 60 rokov neoddeliteľne spojené s popularizáciou prírodných krás celého sveta - Sir David Frederick Attenborough.

Podľa jeho slov môže mať koronavírus za následok zánik nielen najstaršej zoologickej spoločnosti, ale aj londýnskej zoologickej záhrady a projektov na ochranu zvierat, ktoré táto spoločnosť podporuje vo vyše 50 krajinách po svete.

_113304190_hi061959420.jpg
Zoo v Londýne a Whipsnade sú domovom viac ako 20 000 zvierat. Foto: REUTERS/TOBY MELVILLE/ bbc.com

The Zoological Society of London - ZSL (Londýnska zoologická spoločnosť), ako znie oficiálny názov, založili ešte v roku 1826. Pod jej správu nepatrí len zoo v Londýne, ale aj zoologická záhrada Whipsnade v grófstve Bedfordshire. Obe museli byť počas predchádzajúcich troch mesiacov uzavreté pre verejnosť. Počet návštevníkov sa kvôli pretrvávajúcim obmedzeniam výrazne nezvyšuje ani v týchto dňoch.

Výnimočný prínos ZSL ocenil aj Attenborough

Londýnska zoologická spoločnosť sa stará asi o 20-tisíc zvierat. Jej prínos vyzdvihol aj samotný Sir Attenborough.

„Bez vašej pomoci hrozí zavretie najstaršej vedeckej zoo na svete. Miesto, kde si generácie ľudí prostredníctvom svojich radostných stretnutí so zvieratami vytvorili lásku k divej prírode,“ uviedol.

Podľa generálneho riaditeľa ZSL, Dominica Jermeyho, sú pod obrovským finančným tlakom. To všetko v časoch, keď sa snažia pochopiť ako sa choroby, napr. aj koronavírusy, prenášajú z voľne žijúcich zvierat na ľudí.

Na záver už len dodáme, že Londýnsku zoo navštívilo v roku 2018 až 1,133 milióna návštevníkov, zoologickú záhradu Whipsnade vyše 600-tisíc ľudí.

Dominik Cenkner napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Svet