Na Slovensku bola spustená Zelená linka, ktorú povedú odborníci

Môžete na nej nahlasovať akékoľvek porušenia zákonov, ktoré sa dotýkajú životného prostredia.

Dominik Cenkner · 1 minúta čítania

V piatok 5. júna sme si spolu s celým svetom pripomenuli Svetový deň životného prostredia. Ten sa slávi od roku 1973 ako pripomienka prvej konferencie OSN o životnom prostredí, ktorá sa uskutočnila vo švédskom Štokholme už v roku 1972.

Ministerstvo životného prostredia SR v tejto súvislosti pripravilo viacero aktivít, pričom najzásadnejšou je spustenie tzv. Zelenej linky. Spustil ju samotný minister Ján Budaj. Na telefónnom čísle 02/5956 1234 budú môcť občania Slovenska nahlasovať akékoľvek porušenia zákonov, ktoré sa priamo dotýkajú životného prostredia. Okrem toho vám na nej operátori zodpovedia všetky otázky, ktoré s touto témou súvisia. Na linke budú k dispozícii nielen odborníci na životné prostredie, ale aj z oblasti chémie či práva.

Linka bola zriadená v súčinnosti Ministerstva životného prostredia a Ministerstva vnútra, pričom zatiaľ je v tzv. skúšobnej prevádzke. Funguje v pracovných dňoch od 8:00 do 20:00 h.

Ministerstvo si pripravilo aj ďalšie aktivity

Okrem toho sa v tento deň, resp. počas víkendu, konali aj iné sprievodné podujatia. Do symbolickej zelenej farby sa zafarbili bratislavské dominanty, ako napr. Bratislavský hrad, reštaurácia UFO či samotná budova Ministerstva životného prostredia.

V súvislosti s tým otvorili svoje brány pre verejnosť aj rezortné organizácie ministerstva. Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici, Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši či Národnú ZOO Bojnice mohli návštevníci počas uvedeného víkendu navštíviť zadarmo.

Dominik Cenkner napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Slovensko