Z plastových fliaš vyrábajú tehly. Tie by mali dokonca vydržať aj zemetrasenie

S nápadom, ako využiť plastový odpad, prišla argentínska nadácia Ecoinclusión.

Dominik Cenkner · 2 minúty čítania
Foto: Lmdiario.com

Jedna zo štúdií publikovaných v roku 2018 v uznávanom časopise Science Advances hovorila o tom, že vo svete sa doposiaľ vyrobilo vyše 8,3 miliárd ton rôznych vecí z plastov. Z nich až 6,3 miliárd ton sa stalo odpadom. Len 9 % z tohto množstva bolo aj následne zrecyklovaných.

Problém s plastovým odpadom si všimla aj argentínska nadácia Ecoinclusión, ktorá sa dlho snažila prísť na to, ako by sa tento odpad ešte dal využiť. Nadácia preto prišla s nápadom vyrábať z použitých plastových fliaš tehly. Na jednu 0.66 kg vážiacu tehlu je potrebných 20 1,5-litrových fliaš.

Z takýchto recyklovaných tehál sa potom stavajú rôzne budovy. Napríklad v argentínskej Córdobe, druhom najväčšom meste v krajine, sa v mestskej časti Nueva Esparanza pracuje na stavbe ekocentra.

„Začali sme sa stretávať s miestnymi obyvateľmi a postupne sme sa snažili zistiť čo ich trápi, akým problémom musia čeliť,“ priblížil začiatky projektu jeden z členov organizácie, Fabian Saieg.

„Ľuďom toto ekocentrum prinesie nielen úžitok, ale zároveň je to pre nich akési spojivo, ktoré dokáže ďalej rozvíjať miestnu komunitu, takže bude to mať aj sociálny aspekt,“ priblížil.

Z projektu sú pochopiteľne nadšení aj tamojší obyvatelia. „Nevedela som, že sa dá vyrobiť tehla z plastu. Keď som sa dozvedela o nadácii a o tom, čo z tehál stavajú, bola som nadšená,“ opísala svoje dojmy Mercedes, obyvateľka štvrte Nueva Esparanza.

Tehly z plastových fliaš ešte viac spojili obyvateľov mesta

K nadácii Ecoinclusión sa teraz pridávajú aj ďalšie organizácie, spolky, mestské štvrte či iné inštitúcie. „Na našich webových stránkach a sociálnych sieťach už máme spísaný zoznam sociálnych projektov, do ktorých sa môžu komunity zapájať,“ upresnil Saieg.

Ľudia môžu pomôcť s ich plánovaním, alebo hľadaním financií, aby sa v projektoch mohlo pokračovať. Rovnako môže aj ktokoľvek z celého sveta prispieť malým finančným darom k budovaniu myšlienky a následných projektov. „Vďaka malým finančným darom sme schopní tieto tehly vyrábať, a samozrejme z nich stavať,“ uzavrel Saieq.

Ako na záver zhodnotila Mercedes, „dúfam, že nás ľudia z nadácie neopustia hneď po tom, čo ekocentrum dokončia. Myslím si, že sme si s nimi vytvorili veľmi pekný vzťah.“

Zdroj: CNN

Dominik Cenkner napísal ďalšie zaujímavé články

Prečítajte si tiež v téme Svet