Ekožurnál.sk

Mikroplasty: nenápadný spoločník, ktorý nápadne škodí zdraviu planéty

S bežným odpadom sa stretávame denne. Vidíme ho a často nás znepokojuje jeho množstvo. Zároveň existuje odpad, ktorý nedokážeme spozorovať, no je aj súčasťou potravín, ktoré konzumujeme. Zoznámme sa s mikroplastmi.

Ivana Kováčiková · 2 minúty čítania

V prírode panuje rovnováha, určitý kolobeh. Preto sa nemôžeme čudovať, keď sa príroda bráni a vracia nám úder. Pravidelne zahlcujeme životné prostredie plastmi, ktoré sa k nám vracajú v podobe mikroplastov. Tie sa môžu vyskytnúť aj na našom tanieri a v pitnej vode.

Aký pôvod majú mikroplasty?

Mikroplasty sú drobné kúsky plastov s priemerom do 5 mm. Delíme ich na primárne a sekundárne. Primárne mikroplasty sa do ekosystému dostali priamo vo svojej pôvodnej forme. Uvoľňujú sa pri praní syntetického oblečenia v podobe mikrovlákien či pri opotrebovaní pneumatík. Nájdeme ich aj cielene pridané do pleťovej kozmetiky a zubných pást.

Naše domácnosti sú nimi preplnené a vôbec si to neuvedomujeme. Vyskytujú sa v hračkách, čistiacich utierkach z mikrovlákien, v kobercoch, dokonca aj v čajových vrecúškach či akrylových farbách.

Sekundárne mikroplasty sa tvoria rozpadom väčších plastov. Môžu pochádzať z plastových fliaš, tašiek, vreciek aj rybárskych sietí.

mikroplasty.jpg
Foto: rewatergy.eu

Vplyv mikroplastov na zdravie a prírodu

Mikroplasty sa dostávajú do celého vodstva, od potokov až po oceány. Odhaduje sa, že moria a oceány znečisťuje až 51 biliónov mikročastíc plastov, čo je až 500-krát viac ako je hviezd v našej galaxii. Vodné živočíchy si ich pletú s potravou. Po ich konzumácii umierajú, pretože nie sú ďalej schopné prijímať novú potravu, keďže im plastové mikročastice blokujú tráviaci trakt. Skrz konzumovania rýb sa potom dostávajú aj do ľudského organizmu.

„Výskum preukázal, že ich požierajú napríklad malé morské živočíchy nazývané zooplanktón. Zooplanktón, ktorý prijíma mikroplasty potom skonzumuje menej prirodzenej potravy, čo znamená, že získa menej energie zo stravy a má menej energie pre rast a reprodukciu. Tento druh živočíchov je dôležitým zdrojom potravy pre mnoho väčších zvierat, napr. pre ryby a takýmto spôsobom môžu vstúpiť mikroplasty aj do nášho potravinového reťazca,“ uvádza portál Nulaodpadu.sk. V roku 2020 vedci prvýkrát objavili mikroplasty aj v ľudskej placente.

K téme: Deti pri pití z fliaš prijímajú milióny mikroplastov

Ich negatívny vplyv na naše zdravie zatiaľ nebol jasne preukázaný. Avšak už len zo základného logického pohľadu je zjavné, že prijímame do tela niečo, čo tam nepatrí. Malo by nám prirodzene záležať na tom, aby sme prijímali kvalitné potraviny. A rovnako aj žili v domácnosti bezpečnej pre zdravie.

plasty vo vode.jpg
More plastu v oceáne. Foto: oceana.org

Ako sa vysporiadať s dobou plastovou? Na začiatok je potrebné si uvedomiť, koľko plastu nás obklopuje a či ho skutočne potrebujeme. Uvedomelejším nakupovaním možno zamedziť podporu plastových výrobkov. Igelitka na nákup či mikroténové vrecká na ovocie a zeleninu sú jednoducho zameniteľné za látkové tašky. Náhradu za igelitové vrecká si môžete ušiť zo starých záclon. Rovnako môžete niektoré potraviny kúpiť v sklenenom obale namiesto plastového.

Prečítajte si aj: Vedci: Po dobe bronzovej a železnej, vitajte v dobe plastovej!

Výskyt primárnych mikroplastov je náročné odsledovať, keďže môžu byť prakticky v čomkoľvek. Akonáhle sa však začnete o problematiku zaujímať, informácie sa k vám dostanú. Vďaka tomu si budete môcť vybrať ten správny a zdravý produkt.

Zdroje: Európsky parlament, Nulaodpadu.sk, Európsky parlament 2, Európska envionmentálna agentúra, Hydrotech-group

Ivana Kováčiková napísala ďalšie zaujímavé články

Ekologické katastrofy ako dielo ľudstva: Priniesli vážne dôsledky, ktoré si človek spôsobil sám

Ivana Kováčiková v téme Svet
2 minúty

Bezobalových obchodov na Slovensku pribúda. Poznáte ich výhody?

Ivana Kováčiková v téme Udržateľný život
2 minúty

Praktické a jednoduché tipy: Čo všetko si môžete vyrobiť doma?

Ivana Kováčiková v téme Udržateľný život
2 minúty
Viac článkov autora

Prečítajte si tiež v téme Udržateľný život

Viac článkov v téme

Ekožurnál.sk

Webový portál, kde nájdete aktuálne články o ekológii zo sveta aj zo Slovenska. Prečítajte si, prečo je ekológia dôležitá a ako môžete prispieť k zdraviu našej planéty.

info@ekozurnal.sk