Ekožurnál.sk

Bezobalových obchodov na Slovensku pribúda. Poznáte ich výhody?

Bezobalové obchody nám dnes umožňujú nakupovať s minimálnou uhlíkovou stopou. Viete, aké pozitíva nám prinášajú?

Ivana Kováčiková · 2 minúty čítania

Čoraz viac ľudí objavuje čaro nakupovania bez obalov. Vďaka iniciatíve ekologicky zmýšľajúcich ľudí máme možnosť nakupovať bezodpadovo v špecifických predajniach. Prečítajte si, ako fungujú bezobalové ochody a aké výhody nám ponúkajú.

Redukcia vytvárania odpadu je jedným z najúčinnejších prostriedkov, ako pomôcť našej planéte. Z tohto dôvodu vznikajú bezobalové obchody, v ktorých môžete nielen nakúpiť na váhu, ale stretnúť aj zaujímavých ľudí s vášňou v ochrane životného prostredia.

Ako nakupovať v bezobalovom obchode?

Návšteva bezobalovej predajne je priam zaujímavá. Sortiment býva rôznorodý a každý si príde na svoje. Stačí mať pri sebe nádobu, ktorú vám odvážia, a následne do nej nasypú produkt podľa vášho výberu. Niektorí predajcovia ponúkajú možnosť tovar objednať.

Z potravín si dokážete jednoducho zadovážiť napríklad rôzne druhy strukovín, obilnín, cestovín, orechov, semienok, sušeného ovocia, dokonca aj koreniny a chladené výrobky. Radosť vám urobia zdravé maškrty v podobe cviklových čipsov alebo gumené medvedíky z ovocných štiav, ktoré sú dostupné v Špajzi v Nitre.

špajza.jpg
Bezobalový obchod Špajza v Nitre. Foto: dospajze.sk

Okrem rôznych potravín si môžete kúpiť aj pomôcky či udržateľné alternatívy do domácnosti. V ponuke sú hand made mydlá, lufa, tuhé šampóny, voskované obaly, čapovaná drogéria a mnohé ďalšie.

košická špajza.jpg
Bezobalový obchod Košická špajza. Foto: kosickaspajza.sk

Taktiež sa nám naskytá príležitosť urobiť z nákupu zábavu. Svoje nádoby si môžete upravovať, zdobiť a vylepšovať podľa vlastnej fantázie. Praktickí jedinci ocenia jednoduchosť v podobe nádoby s nálepkou.

Veľkou výhodou je, že umožníte nadbytočným skleneným obalom naďalej slúžiť. V prípade, že žiadne nemáte, môžete si ich zadovážiť priamo na mieste nákupu.

IMG_5786.jpg
Foto: archív autorky

Taktiež je užitočné sledovať zero waste skupiny a bazáre na sociálnych sieťach. Sú skvelým zdrojom inšpirácií a často ponúkajú príležitosť získať nejakú praktickú pomôcku alebo si jednoducho niečo s niekým vymeniť.

V bezobalových obchodoch podporíte lokálnych tvorcov

Okrem predaja bez obalov sa obchody snažia podporovať lokálny predaj. Môžete v nich nájsť rôzne produkty vyrobené alebo vypestované na Slovensku. Domáci trh môžete podporiť aj vy z vlastnej iniciatívy. Mnoho ľudí doma tvorí rôzne mydlá, sviečky i potraviny, a kúpou ich výrobkov im pomôžete rozvíjať sa.

lokal.jpg
Foto: pixabay.com

Zoznam bezobalových obchodov na Slovensku nájdete na webe Ecohero.

Veľkou škodou je, že bezobalové predajne nie sú dostupné pre každého na celom Slovensku. V niektorých okresoch o to, žiaľ, nie je záujem. Ak sa nachádzate práve v takom okrese a predsa ste ekologickou dušou, odporúčame niektoré potraviny nakupovať cez internet vo väčších baleniach, ktoré sú cenovo výhodnejšie. Ušetríte peniaze za niekoľko obalov a planéta to taktiež ocení.

V prípade, že vás neoslovila ani táto alternatíva, stále môžete podporiť lokálny predaj vo vašom okolí. Zabránite tak prebytočnej uhlíkovej stope a podporíte malých predajcov, ktorých výrobky sú často kvalitnejšie, ako bežne dostupné produkty vo veľkoobchodoch.

Ivana Kováčiková napísala ďalšie zaujímavé články

Ekologické katastrofy ako dielo ľudstva: Priniesli vážne dôsledky, ktoré si človek spôsobil sám

Ivana Kováčiková v téme Svet
2 minúty

Praktické a jednoduché tipy: Čo všetko si môžete vyrobiť doma?

Ivana Kováčiková v téme Udržateľný život
2 minúty

Vzácne zvieratá, ktoré vyhynuli kvôli ľudským aktivitám

Ivana Kováčiková v téme Svet
1 minúta
Viac článkov autora

Prečítajte si tiež v téme Udržateľný život

Viac článkov v téme

Ekožurnál.sk

Webový portál, kde nájdete aktuálne články o ekológii zo sveta aj zo Slovenska. Prečítajte si, prečo je ekológia dôležitá a ako môžete prispieť k zdraviu našej planéty.

info@ekozurnal.sk