Ekožurnál.sk

Udržateľná móda pre začiatočníkov: Viete, ako nakupovať ekologickejšie?

Módne štandardy sa v posledných rokoch prudko zmenili. Všimli ste si, že posledným módnym trendom je udržateľná móda?

Dominika Grošková · 3 minúty čítania

O udržateľnej móde kolujú mýty, že ja drahšia a ukracuje nás o potešenie z oblečenia. Vôbec to však nie je pravda. O tom vás presvedčíme v tomto článku. Povieme si aj o tom, ako robiť ekologickejšie módne rozhodnutia.

Udržateľná móda – čo to vlastne je?

Udržateľná móda – alebo nazvaná inak – je etická alebo ekologická móda. Nemôžeme vám ju predstaviť bez toho, aby sme nespomenuli jej úplný protipól – fast fashion.

Pre vysvetlenie: pojmom fast fashion definujeme oblečenie, ktoré je vyrábané lacno a hlavne rýchlo. Za „starých čias“ sa kolekcie predstavili asi len 5-krát do roka, pričom kopírovali ročné obdobia. Bežná módna značka dnes dokáže za rok vyprodukovať aj desiatku nových kolekcií. Oblečenie z fast fashion reťazca však často nevydrží dlhšie ako jednu sezónu, s čím aj výrobcovia rátajú. Odev sa rýchlo zničí, pretože využíva nekvalitné materiály a spracovanie.

Naopak, udržateľná móda kladie dôraz na dlhodobé využitie módnych kúskov. Pritom myslí aj na celý životný cyklus produktu, vrátane výroby materiálu, ako aj koniec jeho životnosti. Výrobcovia udržateľnej módy okrem toho dbajú na životné prostredie, plat svojich pracovníkov, ako aj na cestu výrobku ku samotnej nositeľke či nositeľovi. Je toho naozaj dosť, čo si musí taký výrobca odsledovať.

Trvalo udržateľná móda - dá sa skutočne dosiahnuť

A dôkazom toho je viacero udržateľných značiek. Rovnako pribúda aj množstvo spotrebiteľov, ktorí zmýšľajú ekologickejšie. Pýtate sa, ako prejsť na cestu udržateľnej módy? Celkom jednoducho. Je len zopár vecí, na ktoré by ste sa mali počas nákupov zamerať.

1. Lokálna výroba. čím menej oblečenie precestuje, tým menšia je jeho uhlíková stopa – to je jasné. Ďalším plusom je, že sa pri lokálnom nakupovaní oblečenia stráca anonymita výrobcu odevov.

Ak nakupujete oblečenie od slovenského výrobcu, poznáte jeho tvár aj príbeh. Dá sa to povedať o kúsku z fast fashion, ktorý koloval vo výrobnom procese rukami niekoľkých slabo zaplatených šičiek? Takisto, podpora domácej tvorby vyčarí úsmev nielen vám, ale aj samotnému výrobcovi. Pri lokálnej móde sa oveľa častejšie stretnete s vďačnosťou a milým prístupom samotných predajcov. To tiež pekne zahreje pri srdiečku, čo poviete?

2. Udržateľná móda je premyslená. Čo to znamená? Nakupujeme len to, čo reálne potrebujeme. Rátame tiež s využitím oblečenia na viacero sezón. Jednoducho, vyhýbame sa náhlym impulzívnym nákupom, napríklad cez internet a zľavám.

Mnohí podotknú, že vyššie spomínaná lokálna výroba je nepriaznivá pre našu peňaženku. To je v mnohých prípadoch pravda – kvalitne spracované oblečenie býva o niečo drahšie. Rátajte však s tým, že vám investícia doň vydrží oveľa dlhšie, ako napríklad nekvalitný kabát z fast fashion. Vraciame sa teda k idei premysleného nákupu: uistím sa, že danú vec potrebujem, a potom sa nebojím minúť viac peňazí. Viem, že táto investícia sa mi vráti v podobe dlhoročného nosenia.

Ak vám napriek všetkému finančná situácia nedovoľuje inak, ako nakupovať vo fast fashion reťazci, nemajte výčitky. Ak odevy reálne vynosíte, aj nákup vo fast fashion sa môže stať udržateľným. Neobhajujte však pred sebou každý vstup do fast fashion, pretože celá pozitívna myšlienka sa stratí.

3. Udržateľný šatník = minimalistický šatník. Obe tieto slovné spojenia sa zvyknú objavovať spolu. Oprávnene. Vďaka snahe o minimalistický šatník vás to už nebude ťahať do obchodov tak často. Zákaz dostávajú akékoľvek nenositeľné zbytočnosti. Pamätajte na slová Vivienne Westwood: „kupujte menej – vyberajte správne“. A čím menej oblečenia máme, tým kreatívnejší sme pri vytváraní outfitov.

4. Udržateľné materiály. Najlepší materiál oblečenia je ten, ktorý bol už použitý. Všetko novovyrobené so sebou prináša novú uhlíkovú stopu. Siahajte teda po recyklovaných či "upcyklovaných" kúskoch. Nezľaknite sa ani riflí z plastových fliaš.

Prirodzene, nezabúdajme na udržateľné materiály prírodného pôvodu. Sú nimi ľan, bavlna, vlna či viskóza z bambusu. Tie predstavujú menšiu záťaž pre životné prostredie, aj keď sa už veci stanú nenositeľnými.

isabela-kronemberger-q4ZTuFM-pWU-unsplash.jpg
Ľan predstavuje ideálne kombo - je príjemný, a zároveň udržateľný.

Udržateľná móda – hľadajte značky, ktorým sa dá veriť

Udržateľné značky oblečenia nemajú problém odhaľovať verejnosti svoje výrobné procesy či pracovné podmienky zamestnancov. Keďže sú transparentné, eko-spotrebiteľ má uľahčené rozhodovanie, ktorú značku podporí.

Udržateľné značky, ktoré sa snažia zmeniť štandardy v módnom priemysle, sú napríklad Patagonia, Pact, londýnska People Tree, Organic Basics či Happy Earth. Samozrejme, je ich omnoho viac a viacerým z nich sa už darí fungovať „uhlíkovo neutrálne“.

Ak sa však chcete obliekať skutočne ekologicky, na prvom mieste by mala byť najmä slovenská udržateľná móda. Šikovných Slovákov či Slovenky nájdete napríklad na webe Sashe.sk. No stačí sa len „poobzerať“ po internete a nájdete obrovské množstvo slovenských udržateľných značiek.

Každopádne, nech už sa rozhodnete podporiť akéhokoľvek výrobcu, držíme vám palce pri vytváraní udržateľného šatníka! 😊

Dominika Grošková napísala ďalšie zaujímavé články

Martina Kamenská: Našim cieľom je ukončiť klietkový chov sliepok na Slovensku raz a navždy

Dominika Grošková v téme
2 minúty

Súčasné obmedzenie leteckej dopravy ukazuje, že naše ovzdušie dokážeme zachrániť

Dominika Grošková v téme Svet
2 minúty

Čo sa deje s Chemko Strážske? Ako postupujú orgány pri odstraňovaní škodlivých PCB látok?

Dominika Grošková v téme Slovensko
3 minúty
Viac článkov autora

Prečítajte si tiež v téme Udržateľný život

Viac článkov v téme

Ekožurnál.sk

Webový portál, kde nájdete aktuálne články o ekológii zo sveta aj zo Slovenska. Prečítajte si, prečo je ekológia dôležitá a ako môžete prispieť k zdraviu našej planéty.

info@ekozurnal.sk